Elektromobilių įkrovimo infrastruktūros diegimas paskelbtos ES ir JAV techninės rekomendacijos

Remdamiesi daugiau nei dešimtmetį trukusiu bendradarbiavimu mokslinių tyrimų srityje, JTC ir JAV Energetikos departamento Argonne nacionalinė laboratorija (ANL) paskelbė transatlantines technines rekomendacijas, kaip užtikrinti, kad elektromobilių įkrovimo infrastruktūra būtų pritaikyta ateities iššūkiams, atsižvelgiant į plačiai paplitusio e. mobilumo poveikį elektros energijos tinklams.

ES ir JAV prekybos ir technologijų tarybos (TTC) paskelbtose Transatlantinėse techninėse rekomendacijose dėl vyriausybės finansuojamo elektromobilių įkrovimo infrastruktūros diegimo pateikiamos gairės politikos formuotojams ir įgyvendinančioms institucijoms, kaip geriausiai tobulinti ir greitai diegti išmaniąją elektromobilių įkrovimo infrastruktūrą.

Rekomendacijos padės nustatyti suderintus standartus ir pašalinti prekybos kliūtis, kartu prisidės prie atsinaujinančiųjų išteklių energijos integravimo, elektros tinklų stabilumo užtikrinimo ir ekologiškesnio kelių transporto.

Pasaulinis transporto sektorius yra vienas didžiausių teršėjų, išmetantis apie penktadalį viso pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). ES po pandemijos sukeltos pertraukos transporto sektoriaus išmetamųjų teršalų kiekis išaugo ir vėl pasiekė 25 proc. viso ES išmetamų ŠESD kiekio. Šiame sektoriuje daugiausiai ŠESD išmeta kelių transportas, kurio išmetamas ŠESD kiekis sudaro apie 70 % viso išmetamo ŠESD kiekio. Todėl e. mobilumas atlieka svarbų vaidmenį mažinant transporto sektoriaus anglies dioksido išmetimą ir spartinant ekologinį perėjimą.

Elektromobilių rinka sparčiai auga: remiantis Komisijos parengta ES elektros energijos rinkos ataskaita – 2022 m. ketvirtasis ketvirtis, per paskutinį 2022 m. trimestrą ES užregistruota daugiau kaip 695 000 naujų elektromobilių, t. y. 30 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Visame pasaulyje 2022 m. važinėjo daugiau kaip 26 mln. elektromobilių, t. y. 60 proc. daugiau, palyginti su 2021 m.

Kad būtų galima aptarnauti vis didėjantį elektromobilių (EV) skaičių keliuose, tiek ES, tiek JAV reikalingas plačiai prieinamas ir patikimas viešųjų įkrovimo taškų tinklas.

Naujos technologijos ir ryšių standartai leis valdyti paklausą, kai vienu metu įkraunama daug elektromobilių. Taigi ekonomiškai efektyvios išmaniosios įkrovimo infrastruktūros kūrimas ir diegimas bus labai svarbus siekiant geriau išnaudoti ir integruoti atsinaujinančią elektros energiją, pavyzdžiui, saulės ir vėjo energiją, ir taip užtikrinti elektros tinklų stabilumą. Regioninės ir vietos valdžios institucijos atlieka pagrindinį vaidmenį diegiant e. judumą, todėl dalijimasis gerąja patirtimi bus svarbus siekiant suteikti daugiau tikrumo valdžios institucijoms ir privatiems, dažnai valstybės subsidijuojamiems, investuotojams.

Techninėse rekomendacijose taip pat aptariamas poreikis suderinti standartus, kad būtų kuo labiau sumažintos prekybos kliūtys. ES ir JAV gamintojai ir tiekėjai galėtų pasinaudoti tarptautiniais standartais, kad sumažintų sąnaudas ir sutrumpintų kūrimo laiką, kartu išlaikydami savo konkurencingumą pasaulinėse rinkose ir skatindami inovacijas. Norint sukurti vartotojams ir elektros tinklams pritaikytus įkrovimo sprendimus, taip pat reikalingi tolesni ikinormatyviniai tyrimai ir bendri bandymų metodai.

JTC ir ANL ekspertai nustatė būtiną bendrą mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos (MTTPD) veiklą, kad būtų galima optimizuoti išmaniųjų įkroviklių integravimą į tinklą, patikimumą ir energijos vartojimo efektyvumą. Bendradarbiavimas taip pat padės tobulinti naujas technologijas, pavyzdžiui, belaidį elektromobilių įkrovimą ir įkrovimą su dvikrypčiu energijos srautu.

Pagrindinė informacija

ES ir JAV 2021 m. birželio mėn. įsteigė ES ir JAV prekybos ir technologijų tarybą (TTC), kurios tikslas – koordinuoti požiūrį į svarbiausius pasaulinės prekybos, ekonomikos ir technologijų klausimus remiantis bendromis demokratinėmis vertybėmis. JTC ir Argonne nacionalinės laboratorijos (ANL) bendradarbiavimas e. mobilumo ir sąveikos su išmaniaisiais tinklais srityje yra pagrindas TTC 2 darbo grupės “Klimatas ir švarios technologijos”, kuriai bendrai pirmininkauja Komisijos Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinis direktoratas ir JAV energetikos departamentas, darbui e. mobilumo srityje. Ji remia bendrus švarios energijos ir anglies dioksido išmetimo mažinimo įsipareigojimus, taip pat patvirtina ir toliau plėtoja tarptautinius elektromobilių ir jų įkrovimo įrenginių standartus.

Pramonės ekspertai prisidėjo rengiant transatlantines technines rekomendacijas suinteresuotųjų šalių seminare “Išmanusis įkrovimas ir transporto priemonių integracija į tinklą”, surengtame 2022 m. spalį JTC svetainėje Isproje (Italija). Šio seminaro rezultatai buvo paskelbti praėjusių metų gruodį JAV vykusio trečiojo TTC vadovų susitikimo proga kartu su platesnei visuomenei parengtu infografiku (PDF) apie bendradarbiavimą išmaniojo įkrovimo srityje.

Techninės rekomendacijos paskelbtos kaip ketvirtojo TTC vadovų susitikimo, vyksiančio 2023 m. gegužės 30-31 d. Lulea (Švedija), Švedijai pirmininkaujant Europos Sąjungos Tarybai, rezultatas.

 

0 Shares:
Jums taip pat gali patikti