Kiek laiko trunka kepenų detoksikacija nuo alkoholio

Alkoholis labiausiai veikia kepenis iš visų jūsų kūno organų. Net jei jūsų santykis su alkoholiu – tai tik retkarčiais su draugais vartojamas alkoholis arba kartais per šventes persivalgoma vyno ir kokteilių, alkoholis vis tiek gali palikti pėdsaką. Šią žymę gali būti sunku panaikinti.

Štai kodėl daugelis iš mūsų klausia, ar pakanka mėnesio vengimo vartoti alkoholį, kad kepenys grįžtų į normalią būseną. Tiesa, kad bet kokio laikotarpio pertrauka nuo alkoholio apskritai bus naudinga, o kai kurie tyrimai rodo, kad kepenų veikla pradeda gerėti jau po dviejų ar trijų savaičių. Tačiau norint gauti didžiausią naudą, reikia visiškos detoksikacijos, o kiek laiko tai užtruks, priklauso nuo įvairių asmeninių veiksnių.

“Tai priklauso nuo to, kiek žalos jau buvo padaryta, – aiškina kepenų ligų specialistė medicinos mokslų daktarė Kristina Lindenmejer (Christina Lindenmeyer). “Ir ar yra kokių nors su žala susijusių komplikacijų.”

Dr. Lindenmejer paaiškina, kas nutinka kepenims ilgai ir saikingai vartojant alkoholį ir kaip turėtų atrodyti detoksikacijos procesas.

Kaip alkoholis veikia kepenis

Jūsų kepenys turi fermentų, kurie veikia kaip specialūs įrankiai, padedantys metabolizuoti (suskaidyti) įvairius į organizmą patekusius toksinus, pavyzdžiui, alkoholį.

Per trumpą laiką alkoholis jūsų kepenyse perdirbamas maždaug per valandą. Iš esmės “girtumo” jausmas yra tada, kai kepenys tampa per daug apkrautos, kad tinkamai apdorotų alkoholį, todėl jis laikinai patenka į kraują. Būtent dėl to po kelių alkoholinių gėrimų jaučiatės apsvaigę arba apsvaigę.

Ilgainiui ilgalaikis alkoholio vartojimas gali smarkiai pakenkti jūsų kepenims. Jūsų kepenys turi tam tikrą kelią, kuriuo eina toksinai, kad būtų suskaidyti, todėl jei laikui bėgant šis kelias bus perkrautas per daug toksinų, tai gali turėti įtakos kepenų darbo efektyvumui. Kitaip tariant: Jos negali suspėti.

Dėl ilgalaikio alkoholio vartojimo kepenyse gali atsirasti tam tikrų sveikatos problemų ir ligų, įskaitant:

  • Riebalinė kepenų liga.
  • Kepenų cirozė.
  • Alkoholinis hepatitas.

Kaip detoksikuoti kepenis?

Jei jūsų kepenys nukentėjo nuo ilgalaikio alkoholio vartojimo, yra būdų, kaip suteikti joms ir visam organizmui poilsį.

Šiais žingsniais galite pradėti kepenų detoksikaciją:

Nustokite gerti alkoholį.

Pirmoji ir svarbiausia gynybos linija? Jūs atspėjote: Nevartokite alkoholio. “Susilaikymas nuo alkoholio yra svarbiausia intervencija ir gydymas”, – pažymi dr.

Žinoma, kartais tai lengviau pasakyti, nei padaryti. Jei daug geriate, gali tekti atsisakyti alkoholio, kad organizmas galėtų prisitaikyti. Jei jaučiate sunkius alkoholio abstinencijos simptomus, būtinai pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

Jei geriate vidutiniškai arba retkarčiais, sunkiausia nustoti gerti gali būti socialinis spaudimas. Pabandykite įprastą kokteilį ar alų pakeisti nealkoholiniais gėrimais, įskaitant daugelį dabar populiarių mocktails, kad vis dar galėtumėte mėgautis bendravimu su draugais be alkoholio.

Išlaikykite sveiką mitybą

Dar vienas dalykas, kuris padės jūsų kepenims atsigauti, yra tinkama mityba. Jokiu būdu nėra stebuklingos dietos, tačiau, pavyzdžiui, Viduržemio jūros regiono dieta gali padėti užpildyti kai kurias mitybos spragas, kurių galite turėti dėl alkoholio vartojimo.

“Mitybos optimizavimas iš tikrųjų yra labiausiai įrodymais pagrįsta ir svarbiausia intervencija, be to, kad reikia nustoti gerti”, – pabrėžia daktaras Lindenmejeris. Taip yra todėl, kad daugeliui žmonių, kurie patiria tam tikrus kepenų funkcijos sutrikimus, kyla rizika, kad jie negaus pakankamai baltymų, kalorijų ar vitaminų.

Taip pat yra tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, arbata, žuvis ir riešutai, kurie gali būti įvairiapusiškai naudingi kepenų funkcijai. Pagalvokite apie tai kaip apie nedidelį postūmį kepenims tinkama linkme. “Mitybos terapija yra labai svarbi maitinant kepenis ir suteikiant joms statybinių medžiagų, kurių reikia, kad jos atsistatytų, – sako daktaras Lindenmejeris.

Per kiek laiko kepenys atsikratys alkoholio?

Žinoma, visi norime paprasto, pasiekiamo skaičiaus, kiek laiko turėtume susilaikyti nuo alkoholio, kad mūsų organizmas visiškai pasveiktų nuo jo poveikio.

Tačiau tiesa yra ta, kad jūsų kepenų detoksikacijos laikas priklausys nuo įvairių veiksnių, pvz:

  • nuo jūsų suvartojamo alkoholio kiekio.
  • Jūsų gėrimo dažnumo.
  • Bet kokių kitų sveikatos sutrikimų, kurių galite turėti.
  • Jūsų amžiaus.
  • Jūsų svorio. 

“Nėra vieno visiems tinkančio atsakymo, – teigia daktaras Lindenmejeris. “Tai priklauso nuo to, kiek žalos jau padaryta, ir nuo galimų komplikacijų.”

Buvo atlikta keletas tyrimų, kaip susilaikymas nuo alkoholio laikui bėgant detoksikuoja kepenis. 2021 m. tyrimų apžvalgoje pažymima, kad keliuose tyrimuose nustatyta, jog nuo dviejų iki keturių savaičių susilaikymas nuo alkoholio daug alkoholio vartojantiems asmenims padėjo sumažinti uždegimą ir sumažinti padidėjusį serumo kiekį kepenyse.

Trumpai tariant: kelios savaitės pertraukos padės. Tačiau kuo ilgiau galite susilaikyti nuo alkoholio, tuo geriau. O jei jūsų kepenys patyrė ilgalaikį poveikį, sveikatos priežiūros specialistas tikriausiai rekomenduotų susilaikyti nuo alkoholio visam gyvenimui, kad kepenys galėtų visiškai detoksikuotis ir atsigauti.

“Pacientams, kuriems po sunkių alkoholio sukeltų kepenų pažeidimų liko kepenų cirozė, net ir vienas alkoholio gėrimas yra toksiškas kepenims”, – perspėja daktaras Lindenmejeris.

Ar turėtumėte padaryti pertrauką?

Daugeliui iš mūsų alkoholis tampa kasdienybe, susijusia su išvykomis ir laiko praleidimu su artimaisiais. Tačiau jei alkoholio vartojate daugiau nei rekomenduojama, galite pakenkti savo kepenims. Iš pradžių gali būti sunku pastebėti, ar jūsų organizmas siunčia jums kokius nors įspėjamuosius ženklus, kad yra persivalgęs.

Štai keletas dažniausiai pasitaikančių požymių, kad jūsų kepenys patiria rimtą smūgį dėl alkoholio:

  • Gelta.
  • Kojų ir kulkšnių patinimas.
  • Tamsus šlapimas.
  • Pilvo skausmas.
  • Lėtinis pykinimas ar nuovargis.
  • Odos niežulys.
  • Nuolatinis sumišimo jausmas.
  • Kraujavimas iš virškinimo trakto.

Ką reikia žinoti, jei esate alkoholio vartotojas

Gali būti sunku rasti (ar net žinoti) pusiausvyrą, kiek alkoholio jūsų organizmas gali pakelti. Jei nesate tikri, ar jūsų gėrimas peržengia tam tikrą ribą, ar ne, pabandykite išmatuoti suvartojamo alkoholio kiekį.

Pasak JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC), alkoholį reikėtų vartoti saikingai, t. y. moterims ir asmenims, kuriems gimstant priskirta moteris (AFAB), – vieną gėrimą per dieną, o vyrams ir asmenims, kuriems gimstant priskirtas vyras (AMAB), – du, nebent gydytojas lieptų kitaip. Jei laikotės šio vidurkio (arba mažiau), alkoholio žala greičiausiai yra minimali.

Kita vertus, besaikis alkoholio vartojimas paprastai apibrėžiamas kaip keturi gėrimai moterims ir penki gėrimai vyrams per dvi valandas. Ir net retkarčiais pasitaikantys besaikio gėrimo epizodai ilgainiui gali turėti didelį poveikį jūsų kepenų sveikatai.

Apskritai, nedidelė alkoholio vartojimo pertrauka, pavyzdžiui, “sausasis sausis”, nebūtinai visiškai “išvalys” kepenis, tačiau jei esate linkę persivalgyti alkoholio, po tokios pertraukos galite pastebėti nedidelį sveikatos pagerėjimą, pavyzdžiui, sumažėjusį kepenų uždegimą ir padidėjusį energijos lygį.

Apibendrinimas

Kaip ir lūžusiam kaului ar infekcijai reikia laiko pasveikti, taip ir pervargusioms kepenims reikia laiko. Nors tai priklauso nuo alkoholio kiekio, kurį išgėrėte per daugelį metų, jūsų kepenys gali iš dalies pasveikti per dvi-tris savaites, tačiau tai priklausys nuo jūsų sveikatos istorijos.

Priklausomai nuo kepenų pažeidimo masto, jums gali tekti visiškai susilaikyti nuo alkoholio, kad kepenys turėtų geriausią galimybę atsigauti. Išblaivinimas gali būti veiksmingas būdas pradėti detoksikaciją nuo alkoholio.

0 Shares:
Jums taip pat gali patikti