Katės sveikata skirtingais gyvenimo etapais

Katės sveikata skirtingais gyvenimo etapais

Katės yra vieni populiariausių naminių gyvūnėlių daugelyje šalių, o daugeliui šeimininkų jų katė  yra svarbi kompanionė. Tačiau savininkai dažnai nežino apie besikeičiančią jų kačių sveikatą senstant.

Yra propažinti šeši skirtingi kačių gyvenimo etapai :

  • kačiukas
  • jaunas kačiukas
  • suaugusi katė/suaugęs katinas
  • subrendusi katė/subrendęs katinas
  • katė senjorė /senjoras
  • super-senjoras

Kiekvienas etapas kelia skirtingus sveikatos iššūkius. Žinojimas, į ką reikia atkreipti dėmesį kiekvienu etapu, gali padėti jūsų katei pragyventi ilgesnį, sveikesnį ir laimingesnį gyvenimą.

Kačiukas ( nuo gimimo iki 6 mėnesių)

Tai laikas patikrinti, ar nėra problemų, kurios galėjo būti nuo gimimo, pavyzdžiui, gomurio skilimas ar išvarža, ir aptarti gyvenimo būdą, mitybą, sterilizaciją, mikroschemą, vakcinaciją ir parazitų kontrolę. Įsitikinkite, kad fizinė ir socialinė jūsų namų aplinka atitinka visus jūsų kačiuko poreikius, kad išvengtumėte probleminio elgesio.

Jaunas kačiukas (7 mėnesiai – 2 metai)

Įprastos jaunesnių kačių sveikatos problemos yra infekcinės ligos (atnaujinkite skiepus) ir problemos, susijusios su muštynėmis, medžiokle ar traumomis – jaunos katės yra aktyvios ir mėgsta tyrinėti! Be to, kadangi jūsų katė bręsta fiziškai ir emociškai, svarbu nuolat atkreipti dėmesį į gyvenamąją aplinką ir lauko erdvę (jei jūsų katė turės galimybę patekti į lauką), taip pat stebėti dietą ir kūno svorį, kad po sterilizacijos nepriaugtų svorio.

Suaugusi katė [3–6 metų]

Suaugusios katės, leidžiamos į lauką, vis dar yra aktyvios medžiotojos, todėl svarbu nuolat skirti dėmesį skiepams ir parazitų kontrolei. Dauguma suaugusių kačių serga dantų ir (arba) dantenų ligomis – tai gali sukelti didelį skausmą ir dantų netekimą. Paklauskite savo veterinarijos gydytojo patarimo, kaip valyti katės dantis. Kitos dažnos problemos, su kuriomis susiduriama šiame gyvenimo etape, yra nutukimas, dantų ligos, cistitas (šlapimo pūslės uždegimas), žarnyno ligos, širdies ligos ir probleminis elgesys.

Subrendusi katė (7–10 metų]

Sulaukusioms septynerių metų ir vyresnėms, nors daugelis tokio amžiaus kačių vis dar atrodo jaunatviškos ir išlieka žaismingos, didėja su amžiumi susijusių problemų atsiradimo rizika. Tai yra diabetas, inkstų ligos, aukštas kraujospūdis, hipertiroidizmas ir vėžys. Svarbu atidžiai stebėti vyresnio amžiaus kačių ligos požymius, tokius kaip bloga kailio būklė, vangumas, svorio kritimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, apetito ar troškulio pasikeitimas, šlapinimosi pokyčiai ir sumažėjęs aktyvumas. Nutukimas taip pat yra didžiausias subrendusių ir senyvo amžiaus kačių, todėl šėrimui reikia skirti ypatingą dėmesį. Labai svarbu reguliariai sverti kates ir stebėti jų kūno būklę.

Katė senjorė/ (11–14 metų]

Šiame etape pokyčiai dažnai būna subtilūs, pavyzdžiui, padidėjęs miegas ir (arba) sumažėjęs aktyvumas. Taigi tiesiog nenuveskite jokių pokyčių „senatvei“ ir neignoruokite jų. Kai katės sensta, didėja tokių problemų kaip skydliaukės veikla, aukštas kraujospūdis, inkstų liga, artritas, diabetas ir vėžys. Vyresnio amžiaus katės gali praleisti mažiau laiko tvarkydamos, todėl gali kilti kailio ir odos problemų bei peraugti nagai. Vyresnės katės gali valgyti mažiau, nes jų uoslė nėra tokia gera arba turi problemų su dantimis ar dantenomis.


Super Senjorė/senjoras (15 metų ir daugiau]

Šiame etape gali pablogėti keletą dalykų vienu metu! Šio amžiaus katės turi didesnę riziką susirgti su amžiumi susijusiomis ligomis, tokių kaip vėžys, inkstų ligos, širdies ligos, per didelis skydliaukės aktyvumas, aukštas kraujospūdis, svorio netekimas dėl virškinimo problemų ir artritas. Tačiau daugelis ligų yra pagydomos ir kontroliuojamos. Veterinarijos gydytojo apžiūra  yra labai svarbi,net jei jūsų katė yra pasimetusi, be tikslo klaidžioja ir per daug miauksi.Tai gali būti kačių senatvinės demencijos požymiai.

Nepaisant visko, daugelį ligų ir pokyčių galima labai sėkmingai valdyti, užtikrinant gerą gyvenimo kokybę net ir itin vyresnio amžiaus katėms. Sveikas subalansuotas maistas, reguliarūs vizitai pas veterinarijos gydytoją, begalinė meilė ir priežiūra -visa tai leis jūsų augintiniui  būti laimingam ir sveikam visais skirtingais gyvenimo etapais .

0 Shares:
Jums taip pat gali patikti