Operos žanras gimė susiliejus dviem galingiems menams – muzikai ir teatrui. Dar sakoma, kad opera yra teatras išreikštas muzika. Opera atsirado XVI – XVII amžių sandūroje ir kuo puikiausiai gyvuoja iki šių dienų. Jos lopšiu laikoma Italija. Paskui iš klasikinės operos išsivystė operetės, roko operos ir miuziklo atšakos.
Kokios operos yra pačios populiariausios Lietuvoje?
Įskaitant visą Lietuvos operos gyvavimo laikotarpį, kaip rodo istorija, visą šimtmetį populiariausi išliko kūriniai iš romantinės operos aruodų. Ir šiomis dienomis populiariausios tebėra tokios operos, kaip Traviata, Karmen, Rigoletas, Bohema, Madam Baterflai, Toska ir Sevilijos kirpėjas.
Tiesa, dabar mūsiškė profesionalioji opera noriai pasirenka ir šiuolaikinį, modernesnį repertuarą. Dabartinę operą vis dažniau ima formuoti autorinė režisūra, kuri stebina intriguojančiais ir žaviais, iki šiol neregėtais šiame žanre sprendimais.
Kokią vietą Lietuvos muzikiniame gyvenime užima roko opera?
Roko operą sudaro sceninis veiksmas ir roko muzika. Joje dainas jungia atitinkamas libreto siužetas. Šios rūšies operoje atsiranda vietos ir grynai instrumentinės kompozicijos. Lietuvoje iškiliausiu roko operų kūrėju yra laikomas šviesaus atminimo kompozitorius Kęstutis Antanėlis.
Žymiausias jo kūrinys – roko opera „Meilė ir mirtis Veronoje“ , kuriai siužetą pagal V. Šekspyro tragediją „Romeo ir Džiuljeta“ parašė poetas Sigitas Geda, kurio irgi jau nebėra tarp mūsų, tačiau jų kūryba kupina neišsenkančios gyvybės. Roko operų kūrimas niūriu sovietmečio laikais atstojo jaunatvišką maištą. Todėl šio žanro kūrėjai patyrė didelį valdžios persekiojimą ir tiesiogiai dėl to nukentėjo.
Kokia yra populiariausia šių dienų roko opera?
Paskutiniu metu vėl ant bangos R. Radzevičiaus opera „Jūratė ir Kastytis“, kuriai libretą pagal Maironio poemą parašė R. Stankevičius. Pirmą kartą ji buvo pastatyta pačioje XXI amžiaus pradžioje ir paskui po dvidešimties metų vėl atnaujinta. Šioje roko operoje persipina muzika, teatras, modernus šokis, šviesos efektai, net pirotechnikos pliūpsniai.
Opera prasideda ta vieta, kurioje Jūratė guli įtūžusio Perkūno žaibo nutrenkta, o Kastyčiui nieko kito nelieka, tik, klūpint ant jūros kranto, apraudoti mylimąją. O po to seka didelis netikėtumas, kuris baigiasi įsimylėjėlių vestuvėmis.