Elektronikai perimant vis daugiau sistemų transporto priemonėse, akumuliatorius tapo viena svarbiausių automobilio detalių. Jis suka starterį, padeda palaikyti pastovią įtampą didelių apkrovų metu ir aprūpina automobilį energija kai variklis nėra užvestas. Įprastai akumuliatorius tarnauja apie penkis metus, o tarnavimo laikas priklauso nuo įvairių aplinkybių.
Labai svarbu laiku pasikeisti akumuliatorių, kad išvengtumėte netikėtų nemalonumų. O kaip žinoti, kada tai padaryti?
Blogo akumuliatoriaus požymiai
Laikui bėgant akumuliatoriai tampa silpnesni, nebeišlaiko reikiamos įkrovos pakankamai ilgai, arba net nebėra galimybės juos pilnai įkrauti. Daugelio automobilių vairuotojai prietaisų skydelyje pamatys pranešimą kai akumuliatoriaus įkrova bus per maža, tačiau turėtumėte žinoti ir keletą pagrindinių požymių, įspėjančių apie pasenusį akumuliatorių.
Lėtai vedasi variklis
Didžiausią apkrovą akumuliatorius patiria variklio vedimo metu. Įprastai akumuliatorius tiekia kelis šimtus amperų, kad variklio sukimo greitis būtų pakankamas jo užvedimui. Ilgainiui akumuliatoriai nusilpsta ir nebėra tokie pajėgūs kaip anksčiau, todėl turėtumėte pastebėti, kad užvesti variklį tampa sunkiau.
Turėkite omeny, kad žiemą net ir naujas akumuliatorius praranda dalį efektyvumo dėl viduje sulėtėjusių cheminių reakcijų, bet tai neturi trikdyti užvedimo ar elektronikos veikimo.
Nusilpęs apšvietimas
Vesdami automobilį atkreipkite dėmesį į prietaisų skydelio lemputes arba automobilio žibintus. Jeigu jos stipriai prigęsta, akumuliatorius greičiausiai yra per silpnas. Kai kuriais atvejais apšvietimas gali būti silpnas net ir užvedus automobilį, bet tam įtakos dažniausiai turi ir generatoriaus problemos.
Akumuliatorius greitai išsikrauna
Vienas pirmųjų pasenusio akumuliatoriaus požymių yra suprastėjęs įkrovos išlaikymas. Galimybė išlaikyti įkrovą pakankamai ilgai yra labai svarbi, nes tai užtikrins, kad variklį užvesite ir praėjus kelioms dienoms po paskutinio užvedimo.
Prastėjant akumuliatoriaus būklei, jis įkrovą laiko vis sunkiau. Tai reiškia, kad net ir po sustojimo prekybos centre jums gali tekti ieškoti pagalbos užvedant automobilį.
Turėkite omeny, kad dažnai akumuliatorių iškrauna netvarkinga automobilio elektros sistema, todėl pirmiausiai reikia surasti problemos šaltinį. Jeigu esate įsitikinę, kad kaltas akumuliatorius, įsigyti ir daugiau sužinoti apie juos galite adresu https://melga.lt/33-akumuliatoriai, priešingu atveju jį galite lengvai patikrinti.
Kaip patikrinti automobilio akumuliatorių?
Akumuliatorių patikrinti galima įvairiais būdais, bet pirmiausiai patikrinkite, ar jis yra tinkamai prijungtas, pritvirtintas, o jungtys nėra paveiktos oksidacijos.
Tada reikia pamatuoti akumuliatoriaus įtampą multimetru arba voltmetru. Pilnai įkrauto akumuliatoriaus įtampa turėtų laikytis tarp 12,4V ir 12,7V. Pamatuodami įtampą iškart po variklio užgesinimo ir dar kartą praėjus kelioms valandoms galite patikrinti, kaip gerai akumuliatorius išlaiko įkrovą.
Jeigu įtampa yra nepakankama iškart po variklio užgesinimo, gali būti, kad kaltas yra generatorius. Tačiau jį taip pat galite patikrinti pamatuodami akumuliatoriaus įtampą užvedus variklį. Tuo metu ji turėtų būti tarp 13,5V ir 14,5V – į šiuos rėmus netelpantys rodmenys įspėja apie problemas, kurias būtina išspręsti, kad apsaugotumėte akumuliatorių ir automobilio elektros sistemą.
Kodėl svarbu atsižvelgti į gamintojo rekomendacijas?
Kiekvienas automobilio gamintojas nustato optimaliausias akumuliatorių specifikacijas pagal variklio galią ir elektros sistemos poreikius. Jeigu jūsų automobiliui rekomenduojamas 80Ah talpos akumuliatorius, tai, pavyzdžiui, 60Ah akumuliatoriai atšiauriomis sąlygomis gali net neužvesti variklio. Negana to, pakankamai galingas akumuliatorius lengviau išlaikys reikiamą įkrovą ir tarnaus ilgiau.