Nuo seniausių laikų mūsų gimtajame krašte pirtis yra išlikusi svarbi ir neatsiejama gyvenimo dalis. Pirtis būdavo statoma greta kokio nors vandens telkinio, kad būtų kur atsigaivinti po karšto pėrimosi. Įprastinė garinė pirtis įkaista iki šešiasdešimties laipsnių karščio, o oro drėgmė joje siekia per devyniasdešimt procentų. Tik šios rūšies pirtyje gali patirti pėrimosi beržine ar kitokia vanta malonumą.
Kuo pasižymi tradicinė lietuviška pirtis?
Lietuviškoje pirtyje garas išgaunamas pilant ant krosnyje įkaitintų akmenų šaltą vandenį. Joje kartais užtrunkama net porą ir daugiau valandų, nes pėrimasis vantomis yra keičiamas su atokvėpiu priepirtyje, maudynėmis lauke esančiame tvenkinyje ar ežerėlyje. Tai vadinama užėjimais. Besimaudant šioje pirtyje kūnas neprakaituoja.
Tokių užėjimų įprastai gali būti net keturi. Kiekvienas užėjimas susideda iš keturių etapų – tai pirmojo garo priėmimas, odos šveitimas, pėrimasis su vanta ir išėjimas iš pirties patalpos. Be pėrimosi vantomis pirtyje dar yra naudojamas kūno įtrynimas druska, moliu, purvu, medumi ir kitomis natūralios kilmės medžiagomis.
Kuo ypatinga suomiška garinė pirtis – sauna?
Suomiškoje pirtyje yra naudojamas sausas garas. Visa patalpa yra iškalta medžio lentelėmis. Įprastai saunoje oro temperatūra įkaista nuo 90 iki 130 laipsnių karščio, tuo tarpu oro drėgmė neviršija 20 laipsnių, todėl besimaudančių kūnas labai gausiai prakaituoja. Prakaitas iš organizmo išstumia visas nereikalingas ir kenksmingas medžiagas. Stebina tai, kad kaitinantis saunoje labai lengvai atlaikoma aukšta oro temperatūra.
Kada geriau rinktis turkišką pirtį?
Sulaukus vyresnio amžiaus, ar užklupus įvairiems negalavimams, labai karštas garas gali pakenkti, todėl tokiu atveju geriausia rinktis turkišką pirtį. Ją šildo iš apačios kylantis karštas oras. Garas tokioje pirtyje atsiranda šlakstant vandeniu įkaitusius jos paviršius, todėl patalpoje tvyro vos ne šimto procentų drėgmė, o vidaus temperatūra neviršija šešiasdešimties laipsnių šilumos. Taip išlaikomas tinkamas drėgmės ir temperatūros santykis.
Nors turkiškoje pirtyje ir neišpasakytai drėgna, alsuoti joje nėra sunku, todėl ši pirtis yra nuostabi kvėpavimo takų ligų atgrasymo ir imuniteto stiprinimo priemonė. Čia besimaudantys kvėpavimo takų ligomis sergantys žmonės palengvina jų būklę, ima lengviau atsikosėti, atsikrato dusulio.